Informace o městě

Město Přeštice se nachází v nadmořské výšce 366m. n. m., na levém břehu Úhlavy. Jako mezník Plzeňské pánve, Radyňské pahorkatiny, Chudenické vrchoviny a Klatovské kotliny nám přislibuje mnoho krásného a nepoznaného.

Toto, na pohled, malé město, zasazené v malebné přírodě, dokáže svou historií překvapit a turistu či místního obyvatele vždy potěšit a okouzlit. Bohatá historická základna města se již v dávných dobách odrážela od své polohy, kdy Přeštice dodnes protíná důležitý dopravní uzel, navíc v blízkosti řeky. Přeštice se můžou chlubit existencí barokního chrámu Nanebevzetí Panny Marie od stavitele K.I. Diezenhofera, který je dodnes dominantou nejen panoramatu města. Město Přeštice je rodným místem mnoha známých osobností. Jmenujme několik osobností za všechny: Josef Hlávka ( mecenáš české vědy a umění), Dr. Jaroslav Preiss ( národohospodář a finančník ) a např. Jakub Jan Ryba.

Město Přeštice je moderní, dynamicky se rozvíjejjící město, s plnou občanskou vybaveností a s kvalitním dopravním spojením.

Jak již zde bylo mnohokrát řečeno, Přeštice jsou městem plným příležitostí a nových zážitků. Sportovní a kulturní zázemí města nabízí mnoho výhod a spolu s blízkostí volné přírody tvoří kombinaci, která vybízí k aktivnímu odpočinku. Kulturní vyžití se nabízí například během jedné z městem pořádaných akcí:

  • Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu
  • Jarní slavnosti města Přeštice
  • Tradiční lampionový průvod
  • Vánoční zpívání koled na náměstí pod Vánočním stromkem
  • Májové oslavy
  • Den dětí, drakiáda, koláčování, apod…
  • Pivní slavnosti a Festival vína

Krásy historie můžeme objevovat ve velkolepém barokním chrámu Nanebevzetí Panny Marie od stavitele K.I.Diezenhofera, jež se hrdě tyčí nad městem. V blízkém Domě historie Přešticka nás čeká obsáhlá výstava s historickými tématy. Spojit užitečné s příjemným můžete během procházky po okolí, kdy se v okolí města dají objevovat přírodní a historické krásy. Příjemnou procházkou se lze dostat k chráněnému gotickému kostelíku sv. Ambrože ve Vícově, zámku v Dolní Lukavici, Příchovicích nebo v Lužanech. Malí i velcí objevitelé se mohou těšit na dobrodružství u zříceniny hradu Skála v pohádkovém lese. Za pozornost stojí i malba sv. Vojtěcha v lese Ticholovci.

Pokud jste naladěni na turistickou vlnu, jistě Vás nadchne procházka po malebné zvrásněné krajině, nabízející krásné výhledy na Šumavské kopce, lesy k rozjímání, ale i několik přírodních rezervací. Na romantickou procházku se pak vydejte kolem břehu řeky Úhlavy, která se klikatí do roztodivných meandrů, skýtá upravené břehy, brody, ale i příležitost pro vášnivé rybáře. Zvlněná příroda v okolí města láká nadšence k cyklistice, in-line bruslení, nord-walkingu, běhání či k adrenalinovým projížďkám na čtyřkolce.

Sportovní zázemí města nabízí podmínky pro fotbal malých i velkých hráčů, nohejbal, volejbal, badminton, házenou, atletiku nebo například rybaření. Město Přeštice ale není jen o sportu a relaxaci. Přeštice – to je možnost nákupu, vzdělání, podnikání, apod. Vaše děti jistě ocení blízkost mateřské, základní i střední školy s plným zázemím (jídelna, nové hřiště, dětská družina), množství ploch na hraní i získávání nových kamarádů. Samozřejmostí je ve městě plná zdravotní vybavenost (poliklinika, lékaři, lékárna…), také městská policie, městský úřad ve zrekonstruované budově…

Na gurmánský zážitek se nechte vylákat vyhlášenou místní pizzerií. Posezení s přáteli realizujte v jedné z mnoha hospůdek či ve vinárně nebo vezměte přátele na partičku bowlingu. Za pěkného letního večera vyrazte na koncert nebo do letního kina. V neposlední řadě se musíme zmínit, že město je velice dobře dopravně dostupné. Leží v samém centru hlavní komunikace mezi Plzní a Klatovy, obě tato města jsou z Přeštic vzdálena pouhých 22km. Z Plzně je směrem na Přeštice již zčásti hotová nová komunikace, spojující obě města. V budoucnosti se počítá s obchvatem všech vesnic na této cestě. Dostupný je ve městě i vlak, meziměstský autobus nebo MHD. Zastávka meziměstského autobusu je dokonce pár metrů od viladomů „ Na Chmelnicích “.